Forum Po prostu D&D Strona Główna Po prostu D&D
Rzuć się w wir przygody- Po prostu D&D
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Odprawianie rytuałów
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Po prostu D&D Strona Główna -> Mechanika rytuałow
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Smg
Mistrz Podziemi
Mistrz Podziemi



Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 76
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 9:03, 04 Maj 2006    Temat postu: Odprawianie rytuałów

Odprawianie rytuałów

Odprawianie rytuału to skomplikowany i ryzykowny proces, w którym najmniejsze uchybienia mogą doprowadzić do strasznych konsekwencji, toteż niewielu jest magów, którzy uciekali by się do tego bez bardzo ważnych przyczyn. Jeżeli jednak uda się przeprowadzić rytuał tak, jak należy, można nagiąć rzeczywistość znacznie mocniej, niż mógłby to uczynić jakikolwiek czar.

Odprawiający rytuał
Rytuał odprawiają prowadzący-są to przedstawiciele klas czarujących, którzy przeprowadzają główną część rytuału (inkantacje, składanie ofiary, rzucenie odpowiedniego czaru na ołtarz itp.). Przy mniejszych rytuałach jest jeden prowadzący, większe jednak wymagają większej ich liczby, czasami sięgającej nawet sześciu osób.
Pozostałe osoby uczestniczące w odprawianiu rytuału są nazywane pomocnikami. Wspomagają oni koncentrację prowadzących i wzmagają przepływ magii wymawiając drobne zaklęcia, wykonując odpowiednie gesty, tańcząc i wykonując rozmaite posługi takie jak zapalenie określonego kadzidła, czy uderzenie w gong, w czasie trwania rytuału.

Obszar rytuału
Obszarem rytuału nazywamy obszar (często o określonych wymiarach) w którym należy poczynić przygotowania do rytuału oraz rozstawić w odpowiedni sposób pomocników i prowadzących. Wszelkie zmiany w rzeczywistości spowodowane przez rytuał powstają wewnątrz obszaru rytuału (bardzo często w jego centrum) i niezwykle rzadko wykraczają poza niego. Dlatego też rytuały mające zmienić rzeczywistość na dużym terenie mają zazwyczaj wiele obszarów, rozsianych po obwodzie (lub na wierzchołkach) wspomnianego terenu, pomiędzy którymi działa efekt.
Warto zaznaczyć, iż występują rytuały nie posiadające obszaru. Są to najczęściej rytuały drobne i niskopoziomowe, lub rozciągające swój obszar działania na cały plan.

Poziom rytuału (PR)
Jest to poziom rytuału (na identycznych zasadach jak pozioma czaru) na potrzeby obliczania ST rzutów obronnych i tym podobnych wyliczeń. Rytuały mogą mieć poziomy od 0. do 9., jednak jest to skala niezależna od skali poziomów czarów (tzn. nie można porównywać ze sobą mocy czaru i rytuału na tym samym poziomie).

Obliczanie ST dla rytuałów
ST rytuału obliczamy według wzoru
20 + poziom rytuału + modyfikator z cechy mentalnej (to, modyfikator z której cechy jest brany pod uwagę jest podane w opisie rytuału).
ST tego używamy aby obliczyć ST rzutów obronnych przeciw efektowi rytuału, a także na potrzeby obliczania ST testów Czarostwa i Koncentracji w czasie odprawiania rytuałów.

Wymagania
Wymagania to warunki jakie muszą spełnić wszyscy jego uczestnicy lub sami prowadzący by rytuał mógł dojść do skutku. Może to być rasa, wyznanie liczba poziomów w jakiejś klasie, a nawet płeć lub wiek. Jeżeli choćby jeden z warunków nie zostanie spełniony, rytuał nie może zostać odprawiony (nie jest jednak uznawany za błędnie odprawiony).
W wymaganiach każdego rytuału jest podany poziom czarującego, który muszą osiągnąć wszyscy prowadzący, zanim będą w stanie poprawnie odprawić go odprawić.

Części rytuału
Standardowo odprawianie rytuału dzieli się na trzy części-przygotowania, ceremonia i stabilizację efektu. Występują jednak rytuały pozbawione którejś z części, lub takie, w których dwie części połączono w jedną. Najczęściej są to rytuały drobne i niezbyt potężne, które może przeprowadzić jedna osoba.

W czasie przygotowania, prowadzący rytuał i jego pomocnicy muszą stworzyć odpowiednie warunki dla przepływu magii. Przygotowania jakie należy poczynić dla każdego rytuału są podane w jego opisie. Jeżeli otoczenie i czarujący nie zostaną przygotowane w odpowiedni sposób (co wymaga udanego testu Czarostwa (dla otoczenia) i Koncentracji (dla każdego prowadzącego i pomocnika) o ST podanych w opisie rytuału (rzut dla prowadzących ma zazwyczaj standardowe ST rytuału), rytuał zostaje automatycznie uznany za błędnie odprawiony (patrz: Błędnie odprawiony rytuał, poniżej), choć niekoniecznie musi to wyjść na jaw od razu.
Przygotowanie otoczenia polega na ustawieniu w obszarze rytuału (patrz: Obszar rytuału, powyżej) odpowiednich konstrukcji (takich jak ołtarze czy kamienne kręgi), wyrysowaniu magicznych symboli, zapaleniu odpowiednich kadzideł i podobnych, ułatwiających koncentrację lub przepływ energii elementów, koniecznych do prawidłowego zogniskowania magii.
Przygotowanie prowadzących i pomocników polega na wprowadzeniu się w stan zbliżony do transu poprzez wymawianie wstępnych zaklęć i wykonywanie odpowiednich gestów lub ruchów. Na tym etapie osoby odprawiające rytuał są najczęściej niemal nieruchome i koncentrują w sobie wolę i energię magiczną.

Ceremonia główny element każdego rytuału, do rozpoczęcia której może dojść jedynie, gdy zostały spełnione wszystkie wymagania (patrz: Wymagania, powyżej). W czasie jej trwania jest tworzony pożądany efekt, taki jak wezwanie potężnego pozasferowca, przeniesienie poza czas całego miasta, czy stworzenie artefaktu. Jest to najbardziej wyczerpująca część rytuału, która może trwać nawet cały dzień lub dłużej. Wymaga ona od wszystkich uczestników najwyższego skupienia, a w każdej rundzie jej trwania należy ponawiać rzuty Koncentracji oparte na Roztropności dla wszystkich jego uczestników (rzut dla prowadzących ma zazwyczaj ST równe standardowemu ST rytuału, dla dłuższych ceremonii rzut może być ponawiany co dziesięć minut lub nawet co godzinę). Rzut ten nazywa się rzutem utrzymania skupienia. Każdy pomocnik, który poniesie porażkę w tym rzucie, zwiększa ST utrzymania skupienia dla prowadzących o +2. Porażka chociażby jednego prowadzącego oznacza konieczność wykonania dla wszystkich prowadzących poza nim rzutu obronnego na Wolę (ma zazwyczaj ST równe równe standardowemu ST rytuału), lub rytuał zostanie błędnie odprawiony (patrz: Błędnie odprawiony rytuał, poniżej). Porażka utrzymania koncentracji dla przynajmniej połowy prowadzących oznacza automatyczne błędne odprawienie rytuału (patrz: Błędnie odprawiony rytuał, poniżej).
Jeżeli uda się w prawidłowy sposób odprawić ceremonię, efekt rytuału objawia się, jest jednak niestabilny.

Stabilizacja efektu to zakończenie każdego rytuału. Wymaga ona od wszystkich prowadzących wykonania testu Czarostwa o ST równej równe standardowemu ST rytuału, w celu utrzymania efektu na dłużej. Nieudany rzut powoduje utracenie przez prowadzących podanej w opisie rytuału liczby Punktów Poczytalności (z możliwością rzutu obronnego) i cofnięcia efektu rytuału po kilku sekundach. Udany rzut oznacza pomyślne odprawienie rytuału.

Błędnie odprawiony rytuał
Jeżeli w czasie odprawiania rytuału coś pójdzie nie tak, wielkie ilości magii zgromadzone przez odprawiających wyrywają się spod ich kontroli i sieją ogromne spustoszenia. Efektem błędnie odprawionego rytuału zawsze jest utracenie przez wszystkich jego uczestników (świadków?) liczby Punktów Poczytalności podanej w jego opisie. Inne skutki zależą od przeprowadzanego rytuału i mogą być rozmaite-od wyrwania w osnowie rzeczywistości dziury aż do Niższych Planów lub nawet Zewnętrzności, poprzez uwolnienie w naszym świecie potężnego pozasferowca, aż po drastyczną zmianę klimatu na całym kontynencie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Smg dnia Nie 12:11, 11 Cze 2006, w całości zmieniany 8 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Planetourist
Maniak
Maniak



Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 70
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Niewidoczny Uniwersytet

PostWysłany: Czw 15:12, 04 Maj 2006    Temat postu:

Po pierwsze- świetnie Wink
Po drugie- stabilizacja czaru to raczej Czarostwo niż Koncentracja, w 3.5 nie ma umiejętności wyłącznych ,więc to nie taki wielki problem.
Po trzecie- teraz trochę się śpieszę, więc szczegółowe uwagi dam potem Razz
Ale BTW szkoda, że tamte tematy się zepsuły... trzeba posty od nowa nabijać Wink
PS. znalazłem jeszcze jeden spory błąd: EPR jest trochę niejasno opisany i nie wiadomo, czy chodzi o to, jaki jest poziom czarującego rytuału (wazne np. przy rozpraszaniu), czy tez ma to być informacja, jaki poziom miałby rytuał, gdyby był czarem (ważne przy ustalaniu ST)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Blink
Mistrz Podziemi
Mistrz Podziemi



Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 90
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Plan Bestii

PostWysłany: Pią 19:09, 05 Maj 2006    Temat postu:

No to zaczynamy:

Smg napisał:
Pozostałe osoby uczestniczące w odprawianiu rytuału są nazywane pomocnikami lub akolitami (tu należy dokonać wyboru).


Ja zdecydowanie jestem za pomocnikami. Akolita brzmi ciekawie, ale IMO prostszy i bardziej klarowny jest Pomocnik.

Smg napisał:
Efektywny poziom rytuału (EPR)
Jest to poziom rytuału (na identycznych zasadach jak pozioma czaru) na potrzby obliczania ST rzutów obronnych i tym podobnych wyliczeń.


Wydaje mi się, że poziom rytuału w zupełności wystarczy – nie ma skrótu PC dla poziomu czaru wiec myślę, że i przy rytuałach nie ma, co za bardzo kombinować z EPR. Poza tym na myśl nasuwa się pytanie: jaki jest nie efektywny poziom zaklęcia J

Mam jeszcze pytanie: czy myślicie, że SW rytuału będzie ustalane na tych samych zasadach, co w czarach? O ile mnie pamięć nie myli to, rytuały miały być silniejsze od czarów i trudniejsze do rozproszenia czyż nie?

Smg napisał:
Efektywny poziom odprawienia (EPO)
Jest to poziom prowadzącego (lub średni poziom prowadzących), odpowiednik poziomu czarującego dla rytuałów.


Nie podoba mi się wzmianka o średnim poziomie prowadzących. Jakoś mi to nie pasuje. Może lepiej dać poziom głównego prowadzącego i minimalny poziom pozostałych prowadzących?

Co do reszty to mi się podoba- widać, że roboty na rytuałami ruszyły pełną parą!
Dobra robota Smg Smile

BTW Gratuluje usunięcia poprzedniego tematu – pierwsza moderatorska gafa-miejmy nadzieję, że ostatnia Smile Ale masz rację w poprzednim temacie nie było niczego, czego nie dałoby się odrobić Smile


Pozdrawiam Blink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Smg
Mistrz Podziemi
Mistrz Podziemi



Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 76
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 19:20, 05 Maj 2006    Temat postu:

Cytat:
Nie podoba mi się wzmianka o średnim poziomie prowadzących. Jakoś mi to nie pasuje. Może lepiej dać poziom głównego prowadzącego i minimalny poziom pozostałych prowadzących

W zasadzie wszyscy prowadzący mieli być w zamyśle równi lub niemal równi mocą, więc nie wiem, czy to dobrze, żeby był jakiś główny i poboczny. Opinie użytkowników zadecydują.
Cytat:
Mam jeszcze pytanie: czy myślicie, że SW rytuału będzie ustalane na tych samych zasadach, co w czarach? O ile mnie pamięć nie myli to, rytuały miały być silniejsze od czarów i trudniejsze do rozproszenia czyż nie?

A co szkodzi dać rytuałowi 10 albo nawet 14 poziom czaru? To ukazałoby potęgę rytuałów, a jednocześnie nie rozwaliło całej mechaniki ST rzutów.
Cytat:
Wydaje mi się, że poziom rytuału w zupełności wystarczy – nie ma skrótu PC dla poziomu czaru wiec myślę, że i przy rytuałach nie ma, co za bardzo kombinować z EPR.

Ok, mogę to zmienić.
Cytat:
Ja zdecydowanie jestem za pomocnikami.

Czekam na kolejne głosy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Quigon
Mistrz Podziemi
Mistrz Podziemi



Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 108
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Forteca Kaskedann

PostWysłany: Pią 19:37, 05 Maj 2006    Temat postu:

Cytat:
W zasadzie wszyscy prowadzący mieli być w zamyśle równi lub niemal równi mocą, więc nie wiem, czy to dobrze, żeby był jakiś główny i poboczny. Opinie użytkowników zadecydują.


Ja zorganiazowabym to tak: Jest jedent prowadzący i (dajmy na to) 4 pomocników. Wszyscy łącznie z prowadzącym mają ten sam poziom, tyle, że prowadzący robi główne rzeczy - ustawia świece itp. prowadzi modlitwę, a inni powtarzają - taka jest moja "wizja".

Cytat:
Ja zdecydowanie jestem za pomocnikami. Akolita brzmi ciekawie, ale IMO prostszy i bardziej klarowny jest Pomocnik.


Osobiście jestem za, jednak ustawiłbym tych pomocników nie jako prowadzących, ale jako tych co modlą się "dalej" jak np. w kościele - kapłani odprawiają mszę, a ministranci pomagają im (tu byłaby rola pomocników).

Cytat:
A co szkodzi dać rytuałowi 10 albo nawet 14 poziom czaru? To ukazałoby potęgę rytuałów, a jednocześnie nie rozwaliło całej mechaniki ST rzutów.


Tu się zgodzę - wyższy poziom będzie odpowiedni dla rytuałów, a przy tym nie powinien zaburzyć mechaniką Wink.

BTW: A co do tematu to nic sie nie stało Wink. Nabijemy posty na nowo Wink.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Blink
Mistrz Podziemi
Mistrz Podziemi



Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 90
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Plan Bestii

PostWysłany: Pią 19:51, 05 Maj 2006    Temat postu:

Smg napisał:
A co szkodzi dać rytuałowi 10 albo nawet 14 poziom czaru? To ukazałoby potęgę rytuałów, a jednocześnie nie rozwaliło całej mechaniki ST rzutów.


A ja jestem za tym aby dla rytuałów zrobić oddzielna dziedzinę magii w której ustalanie ST zaczynało by sie od 15 lub 20 + poziom rytuału. IMO było by to rozwiązanie podkreślające inność i szczególność rytuałow.
Gdyby rytuały miały poziom 9+ stały by sie pewna odmianą czarów epickich- w których można znaleść pare rytuałow np. Najazd Smoków.

Quigon napisał:
Osobiście jestem za, jednak ustawiłbym tych pomocników nie jako prowadzących, ale jako tych co modlą się "dalej" jak np. w kościele - kapłani odprawiają mszę, a ministranci pomagają im (tu byłaby rola pomocników).


Taka rola pomocników ustalona jest od samego poczatku Ty masz sie wypowiedzieć która nazwa Ci sie bardziej podoba Razz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Smg
Mistrz Podziemi
Mistrz Podziemi



Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 76
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 20:01, 05 Maj 2006    Temat postu:

Więc jak? Rzut obronny przeciw rytuałowi i w czasie jego trwania równy 20+poziom rytuału (skala od 0-9 jak przy czarach, ale nizeależna tzn nie można porównywać rytuału i czaru 1. poziomu)+modyfikator z jakiejś cechy (jakiej?)?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Quigon
Mistrz Podziemi
Mistrz Podziemi



Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 108
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Forteca Kaskedann

PostWysłany: Pią 20:07, 05 Maj 2006    Temat postu:

Blink napisał:
Taka rola pomocników ustalona jest od samego poczatku Ty masz sie wypowiedzieć która nazwa Ci sie bardziej podoba


Niech więc tak będzie Smile. Oddaje swój głos na pomocnika (nazwa prosta i IMO pasująca), akolita - też pasuje, ale tylko do plugawych rytuałów IMO (będzie ich napewno więcej, więc już sam niewiem). Ale ogólnie głosuje na pomocnika.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Blink
Mistrz Podziemi
Mistrz Podziemi



Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 90
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Plan Bestii

PostWysłany: Pią 20:17, 05 Maj 2006    Temat postu:

Smg napisał:
Więc jak? Rzut obronny przeciw rytuałowi i w czasie jego trwania równy 20+poziom rytuału (skala od 0-9 jak przy czarach, ale nizeależna tzn nie można porównywać rytuału i czaru 1. poziomu)+modyfikator z jakiejś cechy (jakiej?)


Wydaje mi sie ze St powino byc równe 20 + poziom rytuału + modyfikatro z Rzt ewentualnie INt ale raczej skłaniam sie ku Roztropnosci...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Planetourist
Maniak
Maniak



Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 70
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Niewidoczny Uniwersytet

PostWysłany: Pią 21:27, 05 Maj 2006    Temat postu:

Dobra, moja lista skarg i zażaleń w końcu gotowa Wink
1.
Blink napisał:
Wydaje mi sie ze St powino byc równe 20 + poziom rytuału + modyfikatro z Rzt ewentualnie INt ale raczej skłaniam sie ku Roztropnosci...

Jak na mnie- 15, nie ma co przesadzać. Poza tym, nie każdy rytuał musi być taki sam- niektóre moga mieć specjalne modyfikatory czy też możliwości, by uzyć podczas procesu rzucania ich zmieniających ST inwokacji czy komponentów. Tak samo z atrybutem kluczowym- powinien być rozpatrywany osobno dla każdego rytuału;

2. Pomocnik jest lepszy, bo akolita kojarzy się z Adeptem (mówię o klasie z PMP);

3. Co do poziomu czarującego prowadzącego i akolitów- wyraźnie pisze, że nie muszą być oni w ogóle czarującymi, więc w czym problem- to, jaki poziom czarującego muszą mieć poszczególni odprawiający (jeśli w ogóle jakiś) będzie pisało w Wymaganiach;

4. Co do rytuałów o poziomie 10+- rzeczywiście, to już byłoby poooooooootężne nadwyrężenie rzeczywistości, może nie podobne do czarów epickich, ale o iście epickim ST poszczególnych testów;

5. Bardzo dobrze, że przy większości ST pisze "zazwyczaj", bo dzięki temu można sobie pozwolić na większą dowolność.

6. Nie każdy rytuał musi dzielić się na 3 części- to nie powinna być konieczność.

No, to by było na tyle, ale jeszcze jedna BARDZO WAŻNA uwaga ogólna: ta macheanika sprwai, że wszystkie rytuały będą do siebie w pewien sposób podobne (przez ww. 3 fazy, obszar i pomocników)- przecież drobniejsze rytuały mogą być też po prostu "zaklęciami dla nieczarujących", niewymagającymi pomocników czy ozdób.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Smg
Mistrz Podziemi
Mistrz Podziemi



Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 76
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 12:45, 07 Maj 2006    Temat postu:

Cytat:
No, to by było na tyle, ale jeszcze jedna BARDZO WAŻNA uwaga ogólna: ta macheanika sprwai, że wszystkie rytuały będą do siebie w pewien sposób podobne (przez ww. 3 fazy, obszar i pomocników)- przecież drobniejsze rytuały mogą być też po prostu "zaklęciami dla nieczarujących", niewymagającymi pomocników czy ozdób.

Słuszna uwaga, za czas niewielki wprowadzę poprawki, pod postacią słowa "większość" w mechanice (i kilkoma innymi, mniej kosmetycznymi drobiazgami).
Cytat:
Jak na mnie- 15, nie ma co przesadzać.

Kto jest za?
Co do poziomu rytuałów-albo zwiększamy bazę ST z 10 do 15 (20), albo dopuszczamy poziomy od 10 wzwyż. Połączenie obu tych opcji wydaje mi się przesadą.
Cytat:
Co do poziomu czarującego prowadzącego i akolitów- wyraźnie pisze, że nie muszą być oni w ogóle czarującymi, więc w czym problem- to, jaki poziom czarującego muszą mieć poszczególni odprawiający (jeśli w ogóle jakiś) będzie pisało w Wymaganiach;

Ponownie racja. Do poprawienia.

Ok, na jutro wieczór poprawki będą już naniesione.


EDIT
Ok, mechanika zmodernizowana. Wskazywać błędy i potknięcia. Przy okazji-myślę, ze pomału można brać się już za konkretne rytuały.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Planetourist
Maniak
Maniak



Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 70
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Niewidoczny Uniwersytet

PostWysłany: Śro 21:08, 10 Maj 2006    Temat postu:

Po otrzymaniu oficjalnej nagany od Smg przybyłem, by skomentować poprawki. Właściwie nic się nie zmieniło oprócz uściślenia, że podana mechanika działa "zazwyczaj", a nie zawsze i uściślono trochę kwestie ST. W sumie dobrze- bez rewolucji, ale potrzebne poprawki wprowadzone. I to właściwie tyle z mojej strony.

BTW mam nadzieje, ze forum niedługo zyska serwer... Blink nad tym pracuje Wink.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Quigon
Mistrz Podziemi
Mistrz Podziemi



Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 108
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Forteca Kaskedann

PostWysłany: Czw 14:54, 11 Maj 2006    Temat postu:

Wprowadziłem poprawki co do polskich liter w Twoim poście Planetourist. Niewiem czemu nie chcią się wpisać - u mnie chodzi normalnie Wink.

Co do serva to ja nic niewiem Razz. Blink czemu sie nie pochwaliłeś? Razz Ja służę pomocą - coś sie załatwi Wink.

Co do poprawek to nie mam zarzuceń - jest ok :spoko:.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Qball
Maniak
Maniak



Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z nienacka

PostWysłany: Czw 21:35, 11 Maj 2006    Temat postu:

A więc Rytuały Very Happy . Czyli jakiś wspólny projekt dla podtrzymania jedności na forum. Świetnie.
Pomocnik - za. Akolita - przeciw.
Poziom czarującego prowadzącego - pomocnicy mogą przecież być mniej levelowi niż główny odprawiający. W wielu rytuałach plemion afrykańskich, ceremonię prowadzi szaman a pomagają mu uczniowie. Tak więc raczej w wymaganiach powinno stać który poziom ma mieć prowadzący i jakie jest minimum pomocników jeśli chodzi o levele.

Jeśli to ruszy i będzie się rozwijać to można by jakieś specjalne np. atuty lub nawet prestiżówkę sklecić. Np. atut Magia rytualna dający posiadaczowi plusy do testu Czarostwa w przypadku próby Stabilizacji efektu lub zmniejszenie utraty punktów poczytalności o X w przypadku błędnie odprawionego rytuału.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
iron_master
Fanatyczny Gracz
Fanatyczny Gracz



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 21:59, 11 Maj 2006    Temat postu:

Dzięki Smg, akuray szukałem czegoś takiego. Mi się bardzo podoba Very Happy Myślałeś o pisaniu oficjalnych zasad dla wizardów? Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Planetourist
Maniak
Maniak



Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 70
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Niewidoczny Uniwersytet

PostWysłany: Czw 22:08, 11 Maj 2006    Temat postu:

Niestety... niedawno odkryłem (a raczej dowiedziałem się od pewnego lubiącego odwracać sobie imię Mateusza, wiecie o kogo chodzi Wink ), że w SRD są opisane Inwokacje, podobne na pierwszy (na drugi nie maiłerm czasu) do naszych rytuałów... oto link: [link widoczny dla zalogowanych]
Ale, oczywiście, nasza determinacja w dążeniu do ustanowienia własnych reguł bynajmniej się nie zmniejsza Razz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Qball
Maniak
Maniak



Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z nienacka

PostWysłany: Czw 22:16, 11 Maj 2006    Temat postu:

Planetourist napisał:
że w SRD są opisane Inwokacje, podobne na pierwszy (na drugi nie maiłerm czasu) do naszych rytuałów


No rzeczywiście. Ale na szczęście tylko podobne. Nie są to rytuały a odprawiać je może non-spellcaster. Są i różnice i podobieństwa. Ale mam nadzieję że to nie zrazi nikogo - co z tego że coś podobnego już jest? Można przecież zrobić coś lepszego i ciekawszego.

Planetourist napisał:
Ale, oczywiście, nasza determinacja w dążeniu do ustanowienia własnych reguł bynajmniej się nie zmniejsza


Positive thinking. Tak trzymać Cool .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Planetourist
Maniak
Maniak



Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 70
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Niewidoczny Uniwersytet

PostWysłany: Pią 7:00, 12 Maj 2006    Temat postu:

Qball napisał:
Nie są to rytuały a odprawiać je może non-spellcaster

Owszem, choć w założeniu Rytuały też miały być dostępne dla nieczarujących... ale może rzeczywiście trzeba zmienić konwencję i skierować się raczej w stronę propozycji dla "czarusiów", żeby nie zazębiało się z inwokacjami.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Smg
Mistrz Podziemi
Mistrz Podziemi



Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 76
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 7:28, 12 Maj 2006    Temat postu:

Cytat:
Owszem, choć w założeniu Rytuały też miały być dostępne dla nieczarujących... ale może rzeczywiście trzeba zmienić konwencję i skierować się raczej w stronę propozycji dla "czarusiów", żeby nie zazębiało się z inwokacjami.

W tej chwili jest to do zrobienia za pomocą kilku kosmetycznych poprawek, później będzie gorzej. Jeżeli mamy się decydować, to szybko.
Cytat:
łeś o pisaniu oficjalnych zasad dla wizardów?

Czasami myślę. A potem sobie przypominam, że to stresująca robota za psie pieniądze (tak sobie przynajmniej wmawiam), a ja nie znam angielskiego i nie znoszę pracować na czas Wink.
Cytat:
Ale mam nadzieję że to nie zrazi nikogo - co z tego że coś podobnego już jest? Można przecież zrobić coś lepszego i ciekawszego.

Mnie nie zraziło. Inwokacje niech zostaną, my zrobimy coś innego. Bo jak się uprzeć, to i koń do krowy jest podobny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Planetourist
Maniak
Maniak



Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 70
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Niewidoczny Uniwersytet

PostWysłany: Pią 13:12, 12 Maj 2006    Temat postu:

Smg napisał:
Jeżeli mamy się decydować, to szybko.

Smg napisał:
nie znoszę pracować na czas

To miło, że robisz wyjątek dla Froum i raz chcesz się pośpieszyć Wink

Ja teraz, po poznaniu- dzięki ma-te-usZ'owi- inwokacji jestem za rytuałami, w których musi wystąpić choć jeden czarujący- nie ma sesnu powielać czegokolwiek.
PS. Z niecierpliwością czekam na oznakę życia od Blinka- jeżeli nam załatwi serwer to świetnei, będzie Poczytalność do Ściągnięcia. Co do mojego pierwszego rytuału- też czekam na serwer, bo będzie to w 80% tabelka, a niestety normalnie się porządnej zrobić nie da Sad


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Po prostu D&D Strona Główna -> Mechanika rytuałow Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do:  

Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin